Bez lásky není nic

7. prosince 2012 v 15:46 | Petr Šafránek |  Povídání

SINE AMORE NIHILMilí přátelé, zejména přítelkyně,

zdravím vás a přeji pěkný večer a pěkné dny. Na rozdíl od pana Zakopčaníka (který byl kdysi v počasí TV) vám přeji slunce (když už není nad hlavou) v duši i srdci. je podzim a s jeho typické dušičkové počasí z něhož jde chlad. Co naopak hřeje, je láska a úsměvy našich blízkých.

Naše téma BEZ LÁSKY NENÍ NIC -SINE AMORE NIHIL je proto velice aktuální.

Myslím, že tohle krásné slovo mi při myslí probíhá nejčastěji. Musím se přiznat, že tím častěji, čím jsem starší. Nestýská se mi po starých láskách, prožívám tento krásný pocit, protože jej stále mám.

Měl jsem dříve různé, jak se říká priority. Když jsem byl ještě v pracovním řídícím procesu, měl jsem v mobilu nastavený po zapnutí pozdrav: Čest je jediný dar, který si muž sám sobě dává. Nemůže mu ji nikdo vzít, pokud se jí sám nevzdá. Byla to také trochu obrana před dnešní dobou.

Po trablech s CMP jsem došel k názoru, že opravdu nejdůležitější věci jsou zdraví a dobrá rodina. Pozdrav jsem změnil na SINE AMORE NIHIL a CARPE DIEM. a LÁSKA? Pro ni platí stejné pravidlo jako pro štěstí. Mnozí lidé jsou šťastní, jen o tom nevědí.

Mám velice rád herce Jeana Maraise, i když už mezi námi není. Kdysi jsem byl šokován jeho láskou k mužům. Byl to ale vynikající umělec do všech směrů. ČT s ním natočila v jeho sídle medailon krátce před jeho úmrtím. Když se ho v závěru zeptali, jaké má životní krédo, odpověděl: Nejsem dost moudrý, abych mohl pronášet nějaká kréda. Pokud mohu říci, tak nejdůležitější je pro mne láska. K lidem, ke všemu.

A tak téma láska je všemocné. Lásky jsou různé: k ženě, k dětem, k vnoučatům, k cizím ženám, k přírodě, k umění apod. Taky se vyskytovala láska k vlasti a se dnes hodně častá láska sama k sobě. Bohužel se vyskytují i nelásky, do protikladu k lásce bych dal užírající nenávist. Lásce také škodí žárlivost.

Pro básníky, i amatérské, je ovšem trvale nejzásadnější téma láska k ženám.


Holické noviny - úvodníky a poezie

Dámský sloupek I

Milé dámy,

když tak přemýšlím, MDŽ už neslavíme a svátek maminek se ještě nějak neujal. Takže je nutné ujišťovat Vás celý rok, jak Vás, my muži, obdivujeme. Jenom ale prosím nechtějte být moc emancipované. Mám pocit, že emancipovaná žena dělá vše jak chlap, ale zůstávají jí přitom všechny domácí povinnosti. Bere ovšem méně peněz, i když odvádí stejnou práci. A dál si myslím, že pokud feministka chce svého muže se svatozáří se všemi nej, pak to také nemusí být vůbec chlap, ale následně třeba lesní zvěř s parohy. Jinak hluboká úcta před tím, co vše na rozdíl od mužů zvládnete, třeba i naráz, a ještě dáváte dar života.

Na rozdíl od Lenina si nemyslím, že lokomotivami dějin jsou revoluce, nýbrž ženy. Vzpomeňme krásnou Helenu, Dalilu, Šárku, Libuši a Mata Hari a další, které hýbaly mužskými a světem. Z čehož ale ovšem plyne, že mužům ostražitost neuškodí.

Dámský sloupek II

Milé dámy,

srdečně a zdvořile vás zdravím, i ruce líbám. Uvolněte se, prosím, a s problémem emancipace buďte vyrovnané. Jde kupředu sama i bez vás. Návrh senátu zrušit MDŽ není přece proti Vám. Je proti totalitním zvykům, kdy vy jste měly svátek a muži se při něm opíjeli. Také je to nacionální, přece se my, Češi, nebudeme podřizovat nějakým nadnárodním nápadům! Zdůvodnění je nasnadě, máme vás oslavovat každodenně. Dalším stupněm vašeho zrovnoprávnění bude důstojnější odchod žen do důchodu, v pětašedesáti jako muži. Vždyť, když budou v práci, co byste doma samy dělaly. Pokud se vám to náhodou nebude líbit, vina je i na vaší straně. Málo se totiž politicky angažujete a tak na našich komorách nemá kdo za vás bojovat.

Jako příklad vám uvedu skvělou ženu novinářku a překladatelku Marii Fantovou. Byla bojovnicí proti diskriminaci žen. Její osud je teskný, jak tomu u mnoha vynikajících žen bývá. Cituji kousek jejího dopisu přítelkyni z roku 1914 (byl v MF Dnes): "Všechna moje dospělost a chtivost činu je vyburcována a celé mé vyproštěné srdce a vnímání se touží zakousnout do nějakého klubka událostí, jež jdou tak střemhlav a bezohledně kupředu. Bouřím se proti příliš pasivní a abstraktní úloze ženy, které nezbývá než pozorovat a uvažovat, když jiní se mohou rvát, a bezprostředně trpět a dávat jiným trpět." Vidíte, jak se to dá pěkně vyjádřit. Připravte si, pokud to tak cítíte také, místo dělání večeře řeč, a zahrajte si nebe, peklo, ráj.

Mne samého neberte vážně, vždyť bez vás by svět nebyl krásný. A obecně muži kolem vás? Nemůžete si s nimi zcela rozumět, protože každý chce něco jiného. Muž ženu a žena muže. Tomu se myslím říká antagonismus.
Váš Petr
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 otavinka otavinka | E-mail | Web | 9. prosince 2012 v 18:08 | Reagovat

Milý Petříku, už se nám po Tobě stýskalo. Díky za vlídná slova plná něhy, porozumění a přátelství.Moc jsem na Tebe myslela. Už se věci uklidnily? Myslela jsem dneska v noci an řadu přátel a posílala jsem jim po hvězdičce na obloze plno pozdravů. Přeji Tobě a Haničce plno adventních pozdravů. :-)

2 nip nip | Web | 20. června 2015 v 7:35 | Reagovat

půjčka 70 000 :-|

3 guavina guavina | Web | 9. září 2016 v 9:47 | Reagovat

pujčka kladno 8-O

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama